Od válců k elektronice – dějiny hracích automatů

Výherní automaty jsou skvělým zpestřením večera v baru, v dnešní době si je můžete zahrát i na svém počítači. Ale kde se vlastně vzaly? V Americe se termínem „slots“ původně označovaly jak prodejní automaty, tak ty hrací. Teprve ve 20. století se takto začalo říkat jenom těm druhým.“Fruit machine“ je jeden z britských výrazů pro tyto automaty. Další oblíbená přezdívka je jednoruký bandita.

První zmínka o něčem podobném tomu, co dnes známe jako slotové automaty, byl Poker slot machine. Pravděpodobně byl navržen již v 80. letech 19. století, ale vyroben byl teprve v roce 1891 dvojicí mužů, kteří se jmenovali Stillman a Pitt a měli malou dílnu v Brooklynu. Na pěti válcích se točily namalované pokerové karty a výhru vyplácel barman.

První mechanický automat byl Liberty Bell, který byl v roce 1895 vynalezen automechanikem Charlesem F. Feyem (1862-1944) v San Franciscu. Slotový automat Liberty Bell měl tři rotující kotouče. Po obvodu každého válce byly namalovány symboly pokerových barev a obrázek prasklého Zvonu svobody. Když se válce zastavily tak, že vedle sebe byly tři Zvony v řadě, hráč získal největší výhru, což bylo padesát centů nebo deset nikláků.

Původní výherní automat Liberty Bell je stále k vidění v podniku Liberty Belle Saloon & Restaurant v nevadském městě Reno. Mezi další stroje z dílny Charlese Feye patří Draw Power, Three Spindle nebo Klondike. V roce 1901 vynalezl Charles Fey první pokerový automat. Charles Fey byl také vynálezcem kontrolního mechanismu mincí, který byl použit v Liberty Bell. Otvor uprostřed kontrolního mechanismu umožnil detekčnímu kolíčku poznat falešné mince nebo třeba knoflíky od skutečných nikláků. Fey své stroje pronajímal salonům a barům na základě dohody o rozdělení zisku 50/50.

Poptávka po na hracích automatech Liberty Bell byla obrovská. Fey je ve svém malé dílně nedokázal vyrábět dostatečně rychle. Výrobci hazardních her se pokoušeli koupit výrobní a distribuční licence na Liberty Bell, nicméně Charles Fey je odmítal prodávat. V důsledku toho v roce 1907 zahájil Herbert Mills, výrobce hracích skříní a prodejních automatů v Chicagu, výrobu hracího automatu odvozeného z Feyova Liberty Bell, nazvaného Operator Bell. Mills byl první, kdo použil na automatech symboly ovoce: tj. citrony, švestky a třešně.

Uvnitř každého litinového výherního automatu byly tři kovové obruče nazvané válce. Každý válec na sobě měl namalovaných deset symbolů. Natažením páky se válce roztočily. Když se válce zastavily a tři stejné symboly skončily vedle sebe, byla vyplacena výhra a stroj vysypal příslušný počet mincí.

Mechanické výherní automaty se od roku 1926 vyráběly i v tehdejším Československu. Josef Mach, zručný truhlář Semil zde vyrobil první český výherní automat. Jím se inspiroval jiný truhlář, Josef Vaněk z nedalekých Podmoklic. Svůj stroj nazval FORBES a právě díky němu se u nás takto říká výherním automatům dodnes. Za 1. republiky jich jeho továrna vyráběla tisíce a najít je bylo možné ve všech částech republiky.

První populární elektrický výherní automat byl animovaný dostihový stroj z roku 1934 nazvaný PACES RACES. V roce 1964 se objevil první plně elektronický automat postavený společností Nevada Electronic nazvaný stroj „21“. Populární byly i další elektronické verze hazardních her, včetně těch, které simulovaly kostky, ruletu, dostihy a poker. Populární byl například automat od Dale Electronics, který se jmenoval Poker-Matic. V roce 1975 postavila společnost Fortune Coin Company první elektronický výherní automat na principu klasických slotů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *