Výherní automaty – hra čisté náhody

O výherních automatech a jejich náhodnosti bylo napsáno již nespočet článků, ale i přes obrovské kvantum informací o této problematice v tom nemají někteří hráči stále jasno.Naposled jsem dostal otázku, jak mohou pracovníci předvídat, kdy padne velký jackpot, pokud jsou výherní automaty náhodné. Důvod je velmi prostý. Čím více lidí navštíví kasino, tím více lidí hraje a to znamená daleko více příležitostí na výhry ale i prohry.

Jenže jakmile zodpovíte jednu otázku o náhodnosti výherních automatů, vynoří se hned jiná. Pojďme se tedy podívat otázky, které jsme v poslední době řešili.

Série jsou nedílnou součástí každé session

„Pokud jsou sloty náhodné, jak vysvětlíte série proher či výher? Někdy budu vyhrávat a najednou přestanou výherní kombinace chodit. Možná prohraju 20 nebo i více her než přijde nějaká výhra, nebo to vzdám a půjdu k jinému stroji.“

Série jsou naprosto v souladu s pravděpodobností hry. Vezměme si třeba 3-reel automat, který má 12 procentní frekvenci. To znamená, že vyhrajete v průměru jeden z 8,333 spinů. Váš první spin má více jak 88 % šanci, že nic nepadne. Na 77 % prohrajete dvě hry v řadě a na 63 % tři hry v řadě, atd.

Z toho plyne, že naše šance na prohru 20 spinů v řadě jsou 7,8 %. Toto číslo je dáno pravděpodobností. Můžeme tedy říci, že hráči, kteří pravidelně hrají výherní automat s 12 % frekvencí, budou během potkávat série 20 a více proher.

Podobná situace nastane, pokud budete chtít počítat hry mezi bonusovými koly u moderních video automatů, což je docela zajímavá myšlenka. V jedné session jsem hrál bonusovou hru dvakrát v řadě a než přišla další, odehrál jsem 100 her. Jak krátká prodleva, tak dlouhá doba bez výhry jsou odvozeny ze skutečných šancí hry.

Frekvence a její vliv na bonusové hry

Dejme tomu, že šance hry jsou nastaveny tak, že bonusová hra přijde v průměru jednou za 30 her, to znamená 3,3333 procentní pravděpodobnost, že trefíte bonusovou výherní kombinaci v jakémkoli kole. Šance na dvě bonusová kola v řadě jsou tedy 0,111 procent. To je zhruba jednou za 900 her. S touto situací se tedy nebudete setkávat v každé herní session, ale pokud hrajete dost často, rozhodně ji potkáte.

Jak je to tedy se situací, kdy nám během 100 her v řadě nedojde bonusové kolo? U naší příkladové hry jsou 96,667 procentní šance, že nepřijde ani jedna bonusová hra. Šance na dvě hry za sebou bez bonusu jsou 93,444 %, poté padají na 71,247 % na 10 her v řadě, 18,358 na 50 her v řadě a nakonec na 3,370 % na 100 her v řadě.

Všimněte si, že šance na 100 her v řadě bez bonusu jsou zhruba stejné, jako na to, že vám v dalším spinu bonusová hra padne. Není tedy absolutně žádný důvod, aby si hra „brala cokoliv zpět“. Delší série proher a kratší série výher jsou naprosto v souladu se šancemi hry.

Některé 3-reel sloty mají frekvenci vyšší nebo nižší než 12 procent. Potom se tedy bonusové hry budou vyskytovat za méně, nebo naopak více jak 30 her. Každá hra má série odvíjející se od pravděpodobnosti hry a všechny jsou náhodné.

Náhoda není rovnost

„Pokud jsou výherní automaty náhodné, proč nevyhrávám častěji? Neměly by výherní symboly padat častěji než prohry?“
Bohužel ne. „Náhodné výsledky“ nejsou to samé jako „rovné výsledky.“ Uvědomte si, že hra není nijak naprogramována a právě proto se objevují bonusové symboly stejně často jako prázdná místa, nebo třeba třešně.

Šance hry jsou předem stanoveny, proto se prázdná místa objevují častěji než výherní symboly a menší výhry padají více než velké výhry. U 3-reel automatů to vede k tomu, že budete častěji prohrávat než vyhrávat. U 5-reel slotů budou zase častěji padat menší výhry, které ani nepokryjí náklady na spin, než vysoké výhry.

Programátor tedy naprogramuje šance hry a o zbytek se postará RNG. Někdy tedy mohou být šance na vaší straně, jindy zase na straně kasina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *